шляхи здобуття освіти після 9-го класу
Після закінчення навчання в 9-му класі учні матимуть декілька варіантів продовження навчання.
Школярі матимуть три траєкторії продовження навчання.
Перша – це багатопрофільний академічний ліцей, який буде готувати школярів до вступу у заклади вищої освіти.
Друга траєкторія навчання – професійний ліцей, третя – професійний коледж.
Передбачається, що професійні ліцеї готуватимуть кваліфікованих робітників, професійний коледж – молодших спеціалістів.
Також студенти професійних ліцеїв та коледжів за бажанням матимуть можливість продовжити своє навчання у вищих навчальних закладах.
Переглянути список академічних ліцеїв району
Переглянути список коледжів та професійних ліцеїв
Стратегія вибору професії
Як знайти свій прихований талант?
Запитання «Які у мене таланти?» часто вводить людину в ступор. Мабуть тому, що ми думаємо, що талант - це обов'язково якісь геніальні здібності. А ще й тому, що нам дійсно складно усвідомити свої сильні якості. Про те, як самостійно виявити свої приховані таланти читай далі. Мова піде про шість явних ознак, за якими ви зможете визначити свої таланти.
✔ 1 ознака - що вам легко дається.
Талант - це не якісь видатні здібності, якими володіють тільки генії. Перш за все, талант пов'язаний з тим, що людина може робити без особливих зусиль, як би «само собою» і часто навіть без попереднього навчання. Наприклад, кожному з вас в школі якийсь предмет дається легше інших. Але таланти не обов'язково пов'язані з певними областями знань. Це можуть бути якісь якості (талант ладнати з людьми, домовлятися), вміння (талант створювати стильні образи), фізичні дані (талант швидко бігати). Що вам робите найлегше - в тому ви і талановиті!
✔2 ознака - що вам найбільше хочеться робити.
Те, що по-справжньому вас захоплює. Те, що надихає і змушує щодня вставати з ліжка з посмішкою і займатися цією справою. Багато занять нам подобаються, але тільки талант захоплює нас по-справжньому. Класно, коли ви робите те, що любите і любите те, що робите. І будь-яка професія може бути такою, приносити вам не тільки задоволення, але і успіх, і гроші.
✔ 3 ознака - чому ви охоче вчитеся.
Хоча талант може проявитися буквально на порожньому місці, без спеціальної підготовки і попереднього навчання, щоб розвивати його, ви завжди будете шукати будь-які можливості – ходити на додаткові заняття, читати книги по темі, вчитися у майстрів своєї справи. Причому навчання теж буде даватися дуже легко. І це чудово! Адже набагато продуктивніше розвивати те, в чому ви талановиті, ніж намагатися навчитися тому, до чого у вас немає здібностей.
✔ 4 ознака - що ви могли б робити навіть без винагороди.
Багато чого в житті людиною робиться виключно заради грошей. Наприклад, заради грошей вона ходить на нецікаву роботу і витрачає на неї третину свого життя. А талант говорить людині «для мене винагорода не має значення, мені потрібна моя реалізація». Вам просто подобається це робити і все. Це те, що «для душі».
✔ 5 ознака - чим ви допомагаєте іншим.
До нас найчастіше звертаються за допомогою з тих питань, в яких ми по-справжньому сильні. Наприклад, кращий «кресляр» робить за всіх креслення, кращий «математик» вирішує всім завдання, а кращий «біолог» збирає для інших гербарії. Люди звертаються до нас за порадою і допомогою в тому, що у нас виходить найкраще.
✔ 6 ознака - про що ви мрієте.
Відомий філософ Річард Бах писав: «Жодне бажання не дається тобі окремо від сили, що дозволяє його здійснити». Людина просто фізично не може мріяти про золоту олімпійську медаль, якщо у неї немає необхідних даних, щоб отримати її, а мрія стати актором не прийде в голову тому, хто не має відповідних здібностей, і т.п. У самих наших мріях приховані наші таланти, навіть яко ми їх поки не розкрили.
Таким чином, щоб зрозуміти, в чому ви талановиті, необхідно проаналізувати, що вам легше за все дається, що вас надихає, чому вам цікаво вчитися, про що мрієте, за якими послугами до вас частіше звертаються інші люди. Знання своїх талантів допомагають в процесі пошуку себе і реалізації свого покликання, вони дають орієнтири куди необхідно рухатися.
Тож розкривайте свої таланти, розвивайте їх і рухайтеся назустріч омріяному майбутньому!
Поради від час воєнного стану
Як написати мотиваційний лист
Що таке мотиваційний лист і для чого він потрібен?
Мотиваційний лист — це викладені вступником довільно у письмовій формі інформація про його особисту зацікавленість у вступі на певну освітню програму й відповідні очікування, досягнення в навчанні та інших видах діяльності.
Він потрібен, щоб:
- показати вас як особистість: ваше вміння комунікувати та презентувати себе;
- довести вашу мотивацію та зацікавлення професією та обраним закладом;
- побудувати професійні та навчальні цілі.
Які вимоги до листа?
Кожен виш прописує вимоги до листа в правилах прийому.
Розглядати та оцінювати мотиваційні листи «без присвоєння їм конкурсних балів» будуть приймальні комісії.
Знайти вимоги до структури, оформлення, обсягу листа можна на сайтах університетів.
Формат поля для написання мотиваційного листа становить до 20 тисяч символів. Водночас вимоги щодо кількості визначає заклад освіти: наприклад, не менш як 200 і не більш як 600 слів.
Із загальних вимог до написання листів можна виокремити такі:
- лаконічний зміст: лише важливі деталі, факти, цифри;
- для спрощення читання бажано розбивати текст на абзаци, кожен з яких повинен містити певну концепцію;
- неприпустимість емоцій: треба прагнути стриманості, розважливості, серйозності та практичності;
- простота викладу;
- відсутність орфографічних і стилістичних помилок: помилки неприйнятні в мотиваційному листі.
Структура листа: приклади й поради
Все про національний мультипредметний тест 2022