Як все встигати під час дистанційного навчання

вкл. .

Дистанційка має ряд переваг. Перш за все, не потрібно витрачати дорогоцінний час на дорогу. Увімкнув ноутбук, приєднався до конференції – все, ти на місці; вимкнув по завершенню – ти вдома. Таким чином ми щоденно економимо мінімум одну-дві години.

Водночас парадокс: вільного часу наче стає більше, а насправді більшість відчуває його хронічну нестачу. Чому так?

Чому важко все встигати

Для навчання чи роботи дистанційка має підступну властивість – вона дає хибне уявлення про свободу. Людина підсвідомо впевнена, що вільного часу стало більше, водночас виникає оманливе відчуття, що й завдань, які обов'язково потрібно виконати упродовж дня, стало менше. Тому можна не так напружуватись.

Щодо навчання школярів, насправді все зовсім навпаки. При дистанційному форматі об'єм навчального матеріалу, який мають опанувати учні, навпаки, збільшується. Адже тепер школярі самостійно виконують роботу вдома, яку б зробили у класі.

Щодо педагогів, які працюють з дому,– аналогічно, збивається звичний ритм життя, який упорядкований переважно зовнішніми факторами. В умовах роботи дистанційно вміння самостійно керувати власним часом та правильно розставляти пріоритети виходить на передній план.

Без вміння самоорганізації дуже скоро виникає відчуття хронічної зайнятості. Це призводить до накопичення справ, недосипання, невдоволення собою та, як наслідок, фізичної та психологічної втоми.

Чому ж і дорослим, і школярам так важко все встигати при роботі та навчанні  на дистанційці? Вдома надто багато факторів, що перемикають увагу, – прийшов котик, якого «терміново» потрібно погладити; зателефонувала подружка розказати про «надто важливі» справи; домашні запропонували піти на кухню разом перекусити чи попити чаю та інше. Через це ми підсвідомо схильні відкласти важливі справи та займатися другорядними. При цьому час спливає, а купа завдань залишається невиконаною.

Школярам у цьому плані ще складніше: їм важко встановити пріоритети, об'єктивно оцінити важкість певних завдань та організувати свій час.

Як навчитися правильно розподіляти власний час

Плануйте кожен свій день

Візьміть за правило щовечора письмово складати перелік усіх важливих та другорядних (але обов'язкових) справ, які необхідно зробити упродовж наступного дня. У міру їхнього виконання викреслюйте їх зі списку. Це наочно демонструватиме вашу ефективність, а також надасть відчуття впевненості у власних силах та вдоволення собою. При цьому важливо об'єктивно підходити до складання списку та не намагатися втиснути задачі, які фізично не можна  виконати упродовж дня.

Щоденне планування допоможе позбутися звички відкладати на потім певні справи, які все одно неминуче потрібно зробити. Окрім того, такий підхід запобігатиме виникненню авральних ситуацій.

Складіть розклад дня

Детально розпишіть свій день – час підйому, години на навчання та виконання домашнього завдання (для педагогів відповідно проведення уроків та перевірки завдань учнів). Періоди відпочинку, інтервали для прийому їжі, прогулянок і навіть гігієнічних процедур. Чітке планування дозволить звести до мінімуму гаяння часу на пусті речі. За умови, що ви дійсно слідуєте розкладу!

Щовечора згадуйте, як пройшов ваш день. Аналізуйте, в яких моментах ви дарма згаяли час. Замислюйтесь над тим, що можна зробити, щоб упродовж дня встигати більше.

Під час роботи та навчання вимкніть усі сповіщення

Чи замислювались ви, скільки часу щоденно витрачаєте задарма – пусті теревеньки телефоном, безцільне гортання стрічки новин у фейсбуці, перегляд безглуздих відеороликів у соцмережах?  А між тим, це найбільші пожирачі часу та засоби прокрастинації.

Хочете все встигати на дистанційці? Якнайкраще під час навчання та роботи вимкнути всі зайві сповіщення та поставити телефон у режим польоту. Не відволікайтесь на серфінг в інтернеті, сторонні думки, перегляд фільмів та інше. Концентруйтесь саме на тому, що робите у поточний момент. Відкладіть спілкування з друзями на час після того, як усі заплановані справи буде виконано.

Самоконтроль та мотивація

Для того, щоб усе встигати під час дистанційного навчання та максимально ефективно використовувати свій час, потрібна потужна сила волі, самоконтроль та реальна мотивація – чітке розуміння навіщо та задля чого виконується та чи інша справа.

Тож ретельно підійдіть до продумування та осмислення мотивації. Це рушійна сила, що стимулює кожного рухатися вперед до поставленої мети.

У свою чергу дорослі мають пояснити школярам, чому так важливо навчитися виконувати поставлені перед собою завдання попри втомленість, небажання та будь-які сторонні фактори. Адже це вміння відмінно допоможе як зраз, так і в дорослому житті. Тож дистанційка  привід вже зараз набути життєво необхідних навичок!

Пам'ятайте про відпочинок

Якщо людина втомлена, про високу продуктивність не може бути мови. Тож необхідно слідкувати за тим, щоб вчасно робити перерви та перемикати увагу.

При роботі з комп'ютером варто робити кількасекундні перерви кожні 20 хвилин. Щогодини варто робити більш тривалі перерви. Для цього можна використовувати спеціальні програми, які будуть нагадувати про необхідність перемикати увагу та трохи відпочити. Час відпочинку якнайкраще використовувати для прогулянки, активних ігор чи фізичних вправ – активної діяльності, що дозволяє мозку відпочити.

При навчанні на роботі на дистанційці психологи радять не лише вчасно відпочивати, а й чергувати види діяльності. Це вносить різноманіття, позбавляє нудьги та запобігає перевтомленню.


Дистанційка – складний, але водночас цікавий формат навчання та роботи, що надає безліч можливостей для самовдосконалення. І лише від вас залежить, як саме ви скористаєтесь цими можливостями – згаєте час чи візьмете від нього по максимуму.