Зміни до Закону України "Про освіту" в частині запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми
6 жовтня 2024 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо запобігання насильству та унеможливлення жорстокого поводження з дітьми".
Законом, зокрема, визначено, що булінг (цькування) - психологічне, фізичне, економічне чи сексуальне насильство, тобто будь-яке умисне діяння (дія або бездіяльність), у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, яке систематично вчиняється особою стосовно дитини, з якою вони є учасниками одного колективу, або дитиною стосовно іншого учасника одного колективу та яке порушує права, свободи, законні інтереси потерпілої особи та/або перешкоджає виконанню нею визначених законодавством обов'язків.
❗️Булінг (цькування) відтепер відноситься до більш широкої категорії - «жорстоке поводження з дитиною», до якої також відносяться домашнє насильство і насильство за ознакою статі.
Зміни, внесені до ряду Законів України, у тому числі Закону "Про освіту", покликані комплексно врегулювати питання запобігання та протидії булінгу (цькуванню) в усіх основних сферах суспільного життя, в яких діти перебувають в організованих колективах, а також встановити чіткі обов’язки керівників і працівників різних закладів, зокрема освітніх, та алгоритм їх дій у випадку виявлення ознак будь-якого насильства над дитиною.
Кібербулінг у фактах і міфах
Кібербуллінг — це вид цькування, що реалізується за допомогою інтернет-технологій. Форми його прояви різноманітні – образи, шантаж, небезпеки, наклеп, домагання. Причини кібербулінгу часто криються в психологічних проблемах їхнього ініціатора (страхи, комплекси, травми). А щоє правдою чи міфом з питання кібербулінгу, спробуймо з'ясувати!
Міф 1: булінг є нормальною частиною дитинства, і варто просто ігнорувати його.
Факт:
Булінг не є "нормальним" або прийнятним у будь-якій формі, і ігнорування може не завжди призвести до його припинення. Якщо є така можливість, потерпілий має довіритись дорослій людині, можливо, це хтось із батьків, вчитель, шкільний психолог, які почнуть протидіяти булінгу. Просто терпіти – означає втратити самоповагу і залишити ситуацію безнаказанною.
Інформуємо про булінг
ПОКАРАННЯ ЗА ЦЬКУВАННЯ
Відповідно до ст. 173 Кодексу України про адміністративні правопорушення доведений випадок булінгу тягне штраф від 50 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (850-1700 грн) або громадські роботи від 20 до 40 годин – якщо цькували вперше.
Від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи від 40 до 60 годин, якщо дії вчинили повторно або знущалась група осіб.
Якщо ці дії вчиняли малолітні або неповнолітні від 14 до 16 років, штраф заплатять батьки або особи, які їх замінюють.
Мова йде про 50-100 неоподатковуваних мінімумів або громадські роботи на від 20 до 40 годин.
Якщо керівник освітнього закладу не повідомить про цькування уповноваженим підрозділам органів Нацполіції – його оштрафують на 50-100 неоподатковуваних мінімумів або відправлять на виправні роботи до одного місяця з відрахуванням до 20% заробітку.