ПРОСТІ ПРАВИЛА ЗДОРОВОГО ЗИМОВОГО ХАРЧУВАННЯ. ПОРАДИ ГАСТРОЕНТЕРОЛОГА

вкл. .

toa heftiba 84807 unsplash

Як правильно обрати режим і страви, щоб залишатися здоровим, не набрати зайву вагу, та які продукти містять необхідні білки, жири і вітаміни для зимового періоду.

Правильне харчування взимку має компенсовувати відсутність свіжих овочів та фруктів і забезпечити організм силами для обігріву та підтримки імунітету, особливо в час епідемій різноманітних гострих респіраторних інфекцій та грипу – пояснює експерт зі здоров’я, гастроентеролог Медичного центру Mедікавер, кандидат медичних наук Христина Квіт.

Як уникнути авітамінозу взимку?

Особливо готувати організм не потрібно. Живучи у певному кліматичному поясі, людина до нього пристосовується від народження, захисні сили її організму готові і до різких перепадів температур, і до короткочасного низького поступлення вітамінів. Та й запастись вітамінами на весь рік неможливо – постійний обмін речовин, що відбувається у нашому організмі, змушує різні системи безперервно використовувати запаси на побудову клітин чи забезпечення різноманітних функцій. Отож, рано чи пізно цей запас все-одно виснажиться. Набагато краще постійно додавати у раціон ті продукти, що зможуть поповнювати так зване «депо організму» постійно.

Чи потрібно змінювати взимку режим харчування?

Режим взимку повинен бути таким самим, як і в інші пори року: сніданок, обід та вечеря з одним або двома перекусами. Відмінність полягає у додатковому включенні 30 г рослинного чи тваринного жиру, більшій кількості горіхів, обов’язковому додаванні до раціону квашених овочів та хоча б раз на день свіжих сезонних овочів (фруктів), що містять вітаміни А, Е, С. Детальніше про джерела вітамінів, жирів й білків читайте нижче.

Рекомендовані страви

Супи. Виконують роль, перш за все, елемента запуску – дають сигнал системі, що їжа почала поступати, завдяки чому вона перетравлюється у більшому обсязі та приносить більше користі. Також перші страви здатні зберігати цінні властивості овочів, які найчастіше входять до їх складу, і є додатковим джерелом клітковини. Це дозволяє урізноманітнити спосіб надходження вітамінів у організм. Основою для страв можуть бути грибні, овочеві, курячі та рибні відвари.

Дуже жирні м’ясні страви на відварі зі свинини чи іншого жирного м’яса краще не додавати в раціон, аби уникнути небезпеки суттєвого збільшення калоражу і, як наслідок, зростання маси тіла.

Напої. Із напоїв найкраще забезпечать організм силами попередньо заготовлені соки, компоти із заморожених та узвари із сушених фруктів. Окрім корисних властивостей, такі напої мають дезінтоксикуючу (очищувальну) особливість та дозволяють швидше подолати різноманітні респіраторні захворювання, викликані вірусами.

Теплі чаї (особливо трав’яний, фруктовий чи ягідний) допоможуть поповнити запас вітамінів, зігріють, підтримають правильний рівень обміну речовин і підвищать опір організму застудним захворюванням. Менш корисною, саме у зимовий період, є кава, оскільки стимулює зневоднення організму.