Поради

вкл. .

Поради випускникам

Для багатьох старшокласників, в житті настає важливий момент, а саме — вибір професії. Для сучасного старшокласника визначитись з вибором майбутньої професії, а отже, і власної долі, є завданням дуже складним. З однієї сторони, випускники розуміють, що мають обрати не тільки улюблену, а й актуальну в майбутньому професію. А з другої, вже зараз мають планувати стратегію власного життя, орієнтуватись у системі найрізноманітніших неоднозначних цінностей. Необхідно визначити своє життєве кредо та свій життєвий стиль вже сьогодні, щоб у майбутньому, бути щасливими, успішними й конкурентоздатними.

Мабуть кожен замислювався над такими питаннями, як: ким бути, до якого навчального закладу вступити, до якої соціальної групи належати, який стиль життя вибрати, яку мету визначити для себе в майбутньому. І ось настав момент в житті, коли потрібно робити вибір.  Вам пропонується ознайомитись з порадами, які допоможуть вам зробити вірний вибір.

Поради

Якщо ви ще не визначились з професійним напрямком, можна зробити наступне:

—  Запишіть усі професії, які подобаються.

—  Виберіть з них, ті, які максимально збігаються з власними бажаннями та можливостями (можливо їх буде декілька).

—  Запишіть якості, якими ви володієте для обраної професії.

—  Запишіть чого ви зможете досягнути в обраній професії.

—  Пройдіть профорієнтаційне тестування, для визначення професійної направленості.

—  Ознайомтесь з професіограмою.

—  Порадьтесь з батьками, щодо обраних професій, але пам’ятайте — вибір за вами.

Якщо вже приблизно з вибором визначились, то можна зробити наступний крок.

—  Відвідати Дні відкритих дверей різних навчальних закладів, там можна отримати більш детальну професійну інформацію щодо професії.

—  Поспілкуватись зі студентами, які закінчують навчання.

—  Закінчити підготовчі курси, якщо це необхідно і корисно.

—  Зібрати якомога більше інформації про обрану професію.

Оцінити свій вибір за допомогою формули вибору професії.

 Щоб прийняти правильне рішення, необхідно врахувати безліч факторів, а саме: свої бажання, психологічні особливості й можливості, потреби суспільства.

 ХОЧУ — бажання, інтереси, прагнення.

МОЖУ — здібності, таланти, стан здоров’я.

ТРЕБА — стан ринку праці, перспективи та   соціально-економічні  проблеми регіону.

Зона оптимального вибору професії перебуває в ділянці перетину особистих бажань, інтересів людини, її здібностей і  соціально-економічних  потреб суспільства в спеціалістах певної професії.

Потрібно врахувати також помилки, яких припускаються при виборі професії:

— Вибір професії «за компанію» (під впливом товаришів). Буде добре, якщо ваші інтереси збігаються з інтересами вашого товариша. Тоді й вибір виявиться правильним. В іншому разі, робота не приноситиме ані радості, ані задоволення і вас чекає розчарування. І обов’язково настане момент, коли ви вимушені змінити попередній вибір. Врахуйте особливості свого характеру, здібності, навички, а не просто слідуйте за своїм товаришем.

— Існуючі думки про престижність професії. Ви з дитинства, напевно, пам’ятаєте слова: «Всі професії важливі, всі професії потрібні». В суспільстві існують професії, які є важливими, але непрестижними. Проте, на жаль, не завжди оволодіння модною професією означає, що вона буде приносити задоволення, відповідатиме вашим здібностям та інтересам. Ви просто змарнуєте час.

— Перенесення ставлення до людини, представника тієї або іншої професії, власне на професію. При виборі професії слід звернути увагу на особливості певного виду діяльності, а не обирати професію тільки тому, що тобі подобається людина, яка займається тим видом діяльності. Приємна в спілкуванні людина, яка може із захопленням розповісти про свою роботу,- це чудово. Але це не означає, що ви отримувати від подібної роботи таке ж задоволення.

— Захоплення тільки зовнішньою стороною професії. За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть напружена, буденна праця. Тому серйозний підхід до вибору професії припускає вивчення її з усіх сторін.

— Застарілі уявлення про характер праці у сфері виробництва. За сучасних умов виробництва практично всі професії тією або іншою мірою пов’язані з використанням комп’ютера, організаційної техніки, впровадження інноваційних технологій. Тому, за колишньою назвою професії ховається цілком новий її вигляд. Це інший характер, інші умови праці, інші вимоги до знань, здібностей людини.

— Невміння або небажання розбиратися у своїх особистісних якостях (схильностях, здібностях). Не бійтеся й не лінуйтеся розібратися у своїх здібностях, схильностях. У разі необхідності зверніться за консультацією до психолога, спробуйте свої сили в різних напрямках діяльності. Можна оцінити свої здібності, пройшовши психологічні тести на профпридатність. Це може зміцнити вашу думку щодо обраної професії або, навпаки.

— Недооцінювання своїх фізичних особливостей. Існують професії, до яких висуваються певні медичні вимоги. Медичні протипоказання можна з’ясувати у медичних працівників.